PORADY

Jak tanio drukować ?

Drukarki atramentowe na polskim rynku stają się coraz mniej popularne. Mimo, że posiadają sporo zalet, to technika laserowa okazuje się bardziej uniwersalna, a użytkownicy często myśląc bardziej kompleksowo decydują się na tylko z pozoru droższe rozwiązanie.

Popularne „atramentówki” są dobrą propozycją dla tych, którzy niewiele drukują.  Do ich zalet zaliczyć można niski koszt zakupu i małe kompaktowe rozmiary oraz kolorowy wydruk. Mimo tych niewątpliwie ważnych plusów ilość osób decydujących się na takie rozwiązanie sukcesywnie maleje. Zdecydowanie przegrywają z drukarkami laserowymi – szczególnie pod względem ekonomii i funkcjonalności. Co więcej wśród klientów sklepów komputerowych utarło się także powiedzenie, że taniej jest kupić taką drukarkę, aniżeli nowy zestaw tuszy do niej. Nic w tym dziwnego. Ich producenci obrali specyficzną politykę.

Najprostsze drukarki atramentowe można kupić już w cenie dobrej, poleasingowej drukarki laserowej. Niestety producenci oferujący nowy sprzęt po tak konkurencyjnych cenach nie są w stanie zapewnić produktów o odpowiedniej jakości. Wiele osób decyduje się na zakup takiego sprzętu. Niestety, w większości takich przypadków zdarza się jednak, że umieszczone w nich tusze startowe są mniejsze nawet o kilkadziesiąt procent lub posiadają ograniczenia dotyczące czasu ich użytkowania. Sprawia to, że łączny koszt eksploatacji popularnych „atramentówek” drastycznie rośnie, szczególnie przy druku za pomocą oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. W przypadku popularnych drukarek HP mowa tutaj o wydatku minimum 70 zł i więcej.

Część osób wiedząc o tym decyduje się na zakup drukarki laserowej – mówi Michał Nawrocki z firmy Netland Computers – wyboru takiego dokonują w głównej mierze firmy i osoby, które każdego dnia intensywnie wykorzystują te urządzenia w codziennej pracy, na pierwszym miejscu stawiając ekonomię i wygodę. Drukarka laserowa zamiast tuszu podczas procesu drukowania wykorzystuje proszek. Kartridże w takich drukarkach są bardziej wydajne i starczają na dłużej, przez co jednostkowy koszt wydrukowania strony maleje, nawet do 1 grosza za stronę. Niektórzy uważają, że minusem takiego rozwiązania są wyższe (niż w przypadku drukarki atramentowej) początkowe koszty zakupu takiego sprzętu. Nie do końca jest to prawdą. Dobrej klasy poleasingową drukarkę laserową marki Kyocera lub HP można zakupić już za cenę 130 zł z półroczną gwarancją.

Na drogie, oryginalne tusze i tonery do drukarek jest także alternatywa – zamienniki. Są tańsze, lecz równie dobre i wydajne, szczególnie kiedy mówimy o zamiennikach sprawdzonych producentów. Nie zawsze kraj produkcji jest dobrym wyznacznikiem, najlepiej kierować się opiniami użytkowników lub ekspertów z firm zajmujących się dystrybucją materiałów eksploatacyjnych. Zakupu tonerów należy dokonywać w sprawdzonych punktach, które dostarczają gwarancji na produkt oraz potrafią doradzić klientowi odpowiednie rozwiązanie – mówi Michał Nawrocki z Netland Computers. W większości przypadków producenci tych materiałów wykorzystują komponenty zbliżone jakościowo do oryginałów. Pojemność ich jest również większa, przez co podczas eksploatacji wystarczają na dłużej. Montaż takich zamienników, niczym nie różni się od montażu oryginalnych produktów. Prawidłowo użytkowane tusze czy tonery, które posiadają wszelkiego rodzaju certyfikaty potwierdzające najwyższą jakość i bezpieczeństwo użytkowania są równie mało awaryjne jak oryginały.

Obecnie na polskim rynku znaleźć można wiele dobrych, sprawdzonych tuszy i tonerów. Ich producenci cieszą się dobrą opinią i renomą wśród konsumentów– uważa Wiktor Olchowik z firmy Netland Computers –Zaliczyć można do nich między innymi produkty takich marek jak Black Point czy TF1, które również posiadamy w swojej ofercie. W zależności od modelu drukarki koszty ich zakupu mogą być i często są o 50% niższe.

Podsumowując, przed dokonaniem wyboru rodzaju drukarki  warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę urządzenia, ale również koszty użytkowania, na które składają się m.in. wartość wydruku jednej strony czy przewidywane wydatki na materiały eksploatacyjne. Chcąc tanio drukować najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest stosowanie sprawdzonych zamienników oraz zakup poleasingowej drukarki laserowej. Połączenie tych dwóch elementów zapewnia najlepszą relację ceny do oferowanej jakości bez pozbawienia nas prawa do gwarancji.

Źródło

Eksploatacja.

Kiedy mówimy o Eksploatacji często mamy na myśli materiały takie jak tusze czy tonery. Spośród nich możemy wyróżnić materiały oryginalne, które są najlepszej jakości i niestety w najwyższej cenie, materiały zamienne o różnym stopniu jakości i zdecydowanie niższej cenie oraz materiały regenerowane najniższej jakości.

Eksploatacja to także części eksploatacyjne drukarki, które zużywają się po pewnym czasie (rolki, wałki, taśmy). Brak ich okresowej wymiany często prowadzi do poważniejszych usterek urządzenia, których naprawa może przewyższać jego wartość.

Wiedza oraz prawidłowe użytkowanie sprzętu również znacząco wpływa na wydajną pracę urządzenia. Warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z instrukcją użytkowania urządzenia czy pokazanie jak prawidłowo wyciągnąć papier czy zakończyć prace drukarki.

Jaki tusz i toner wybrać? Zamiennik czy Oryginał?

Zamiennik Oryginał
Niższa cena Cena kilkukrotnie przewyższająca cenę zamiennika
Różna jakość w zależności od producenta zamiennika Wysoka jakość materiału
Producent urządzenia może odmówić udzielenia gwarancji na sprzęt w przypadku używania zamienników Producent urządzenia rekomenduje materiały produkowane wyłącznie przez jego firmę
Producent zamiennika daje osobną gwarancję na tusz/toner, a także na urządzenie (zobowiązuje się pokryć koszty naprawy lub wymienić urządzenie na nowe jeżeli zostało zniszczone przez zamiennik Producent nie daje takiej gwarancji. Posiadamy jedynie gwarancję na urządzenie
Warto stosować przy wydruku dokumentów, niewielkiej grafiki Warto stosować przy wydruku dużej ilości grafiki, kiedy odwzorowanie kolorów ma duże znaczenie
Najlepiej stosować dla urządzeń półprofesjonalnych, monochromatycznych. Nie stosować dla urządzeń profesjonalnych Stosować dla urządzeń profesjonalnych, drogich w naprawie, objętych gwarancją producenta
Warto pamiętać o możliwości stosowania zamienników, przy uwzględnieniu ich wpływu na sprzęt oraz różnych rodzajach jakości. Możemy obniżyć koszty wydruku aż sześciokrotnie przy zachowaniu bezpieczeństwa pracy urządzenia i jego wysokiej wydajności.

Przykładowe porównanie cen  materiałów dla drukarki HP Laser Jet 4200

tonery tusze kalisz

Dobór sprzętu drukującego.

Przy wyborze powinniśmy kierować się takimi kwestiami jak: zastosowanie, średnie miesięczne obciążenie, możliwość komunikacji z serwerem druku oraz Printing Management (zarządzanie obiegiem dokumentów w urzędzie), gabaryty, niezawodność modelu, możliwość rozszerzenia i warunki gwarancji.

Szczególnie istotna w przypadku zastosowań dla Urzędu może być możliwość komunikacji z serwerem druku oraz zarządzanie obiegiem dokumentów. Możemy wybrać urządzenia, które pozwolą nam przypisać uprawnienia odpowiednim osobom lub działom dotyczące np. miesięcznego limitu wydrukowanych stron, rodzaju wydruku (kolor, czarno-białe), folderów do których będą skanowane ich dokumenty czy nawet wydrukować raport z informacją o liczbie stron wydrukowanych z poszczególnych komputerów.

Przykładowe urządzenia z oferty poleasingowej.

Minolta bizhub 250 HP 4300 n
Drukarka, kopiarka, skaner
Skanowanie na maila
Kody użytkowników
Format A3
RADF – dwustronne skanowanie, sortowanie,
grupowanie, zszywanie,
dziurkowanie,
tworzenie broszur
Gwarancja 12 miesięcy MultiCare (na zasadach NBD)
Cena około 4 000 zł
Monochromatyczna, laserowa z komunikacją przez sieć
Szybkość druku: do 43 str./min.
Obciążenie miesięczne : 200 000 - 500 000 stron
Cena: ok. 400 zł
Gwarancja 6 miesięcy NBD

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Czy lepiej wybrać - tusze pigmentowe czy barwnikowe?

Jeśli wykonujesz wydruki ważych dokumentów na nietypowym papierze najlepiej stosować tusze pigmentowe. Drukarka, która używa tuszu pigmentowego lepiej uzyskuje ostre kontury na wydruku.

W przypadu tuszy barwnikowych - najlepiej używać je w przypadku drukowania kolorowej grafiki bądź zdjęć.

Jak często należy wymieniać pojemniczki z tuszem w drukarce?

Wszystko zależy od tego jak jak użytkowana jest drukarka oraz jaką pojemność posiada pojemnik z tuszem. Każdy producent stosuje różne pojemności. Najlepiej obserwować wskaźnik poziomu tusza w drukarce poprzez oprogramowanie dołączone przed producenta.

Czy stosując zamienniki tuszów lub tonerów otrzymujemy taką samą jakość wydruku co oryginały?

Między oryginalnymi, a zamienikami tuszy nie ma większych różnic. Producenci stosują tusze o takim samym lub zbliżonym składzie. Jeśli nie mamy zakładu poligraficznego różnica jakości nie będzie zauważalna. W takim przypadku nie przepłacajmy.

Czy korzystając z zamienników tuszy lub tonerów utracę gwarancję na drukarkę?

Nie. W większości przypadków producenci drukarek atramentowych jasno określają, że korzystanie z alternatywnych materiałów eksploatacyjnych nie powoduje utraty gwarancji producenta.Dodatkowo wiele renomowanych producentów zamienników gwarantuje zwrot kosztów naprawy drukarki w przypadku jej uszkodzenia.

Tak, o ile takie obostrzenia znalazły się w warunkach gwarancji.

Jak wybrać najlepsze materiały eksploatacyjne do drukarki?

Na rynku znajduj się wiele zamienników oryginalnych tuszy i tonerów. Przed zakupem najlepiej sprawdzić czy posiadają one gwarancję, certyfikaty jakości (np. ISO). Warto też zapoznać się z parametrami i porównać je z oryginałem. Wiele tuszy i tonerów pochodzi z Chin, a ich jakość jest wątpliwość, dlatego takich produktów należy się wystrzegać. Zamienniki renomowanych producentów nie są o wiele droższe.

Który toner jest zdecydowanie lepszy? Zintegrowany z bębnem, czy może rozdzielony?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jeśli preferujemy stałą, wzorcową jakość wydruku to najlepiej wybrać taką drukrkę laserową, która ma zintegrowany bęben z tonerem. Osoby, dla których liczy się przede wszystkim niski koszt materiałów eksploatacyjnych powinny wybrać bęcen rozdzielony.

Dlaczego drukarka nie wczytuje mojego zamiennika?

Niektóre oryginalne materiały eksploatacyjne posiadają w swoich kartridżach (catridge) zintegrowaną elektronikę (chip). Niektórzy producenci podobne zabezpieczenia umieszczają w samej drukarce. Chip taki zapamiętuje m.in. liczbę wydrukowanych stron, dzięki czemu ogranicza się ponowne napełnienie pojemnika. Inną przyczyną może być źle przekonwerowana głowica drukarki. Po wymianie najlepiej zresetować cartridge. Dzięki temu będzie on lepiej pracował. Jeśli te kroki nie przynoszą skutku nalezy ponownie zaintalować sterowniki drukarki.

Dlaczego warto używać zamienników oryginalnych tuszy i tonerów?

Wszystko zalezy od naszych oczekiwań.

Zamienniki:

Niższa cena
Różna jakość w zależności od producenta zamiennika
Producent urządzenia może odmówić udzielenia gwarancji na sprzęt w przypadku używania zamienników
Producent zamiennika daje osobną gwarancję na tusz/toner, a także na urządzenie (zobowiązuje się pokryć koszty naprawy lub wymienić urządzenie na nowe jeżeli zostało zniszczone przez zamiennik
Warto stosować przy wydruku dokumentów, niewielkiej grafiki
Najlepiej stosować dla urządzeń półprofesjonalnych, monochromatycznych. Nie stosować dla urządzeń profesjonalnych

Oryginalne materiały eksploatacyjne:

Cena kilkukrotnie przewyższająca cenę zamiennika
Wysoka jakość materiału
Producent urządzenia rekomenduje materiały produkowane wyłącznie przez jego firmę
Producent nie daje takiej gwarancji. Posiadamy jedynie gwarancję na urządzenie
Warto stosować przy wydruku dużej ilości grafiki, kiedy odwzorowanie kolorów ma duże znaczenie
Stosować dla urządzeń profesjonalnych, drogich w naprawie, objętych gwarancją producenta

Dlaczego kartridże, których pojemniki mają takie same wymiary mają inną ilość tuszu?

Często zdarza się tak, że producenci drukarek do drukarki dołączają tzw. zestaw startowy. Pojemnik z tuszem lub tonerem wygląda identycznie jak ten dostępny w sklepie. Niestety zawartość takiego zestawu startowego jest inna. W przypadku tuszy regenerowanych wymienia sie gąbki umieszczone wewnątrz konstrukcji pojemnia. Nowa gąbka ma zdolność absorbcji większej ilości barwnika. W przypadku tonerów z proszkiem drukującym - producenci zammienników umieszczają wewnątrz pojemnika większą ilość proszku. Jest on bardziej wydajniejszy podczas ekslopatacji.

Po zaistalowaniu tonera, wskaźnik poziomu proszku nie jest aktywny. Dlaczego?

Producenci drukarek patentują swoje produty przez co w zamiennikach nie może być używany identyczny chip. W większości przypadków producenci zamienników używają aletrnatywnych rozwiązań. Czasem może zdarzyć się, że elektronika zastosowana w tonerze laserowym nie pozwala na wyświetlanie komunikatów o poziomie proszku. Nie wpływa to jednak na wydajność tonera i jakość druku.

Dlaczego podczas wyciągania tonera z drukarki czasami proszek się rozsypuje?

Po cyklu czyszczącym drukarka zbiera zbędny proszek w specjalnym pojemniku na odpady.

Jak wyczyścić rozsypany proszek z tonera?

Do czyszczenia zabrudzonego miejsca przez proszek z tunera najlepiej użyć zwilżonej chusteczi higienicznej. Przed czyszczeniem zalecamy odłączyć drukarkę od prądu. Proszek ze skóry usunąć można skutecznie zimną wodą z mydlą. Ciepła lub gorąca woda powoduje rozmazywanie się proszku na rękach.

Sterowniki do drukarek

Sterownik do drukarki - HP

Sterownik do drukarki - Canon
Sterownik do drukarki - Epson
Sterownik do drukarki - Lexmark
Sterownik do drukarki - Oki
Sterownik do drukarki - Samsung
Sterownik do drukarki - Xerox
Sterownik do drukarki - Konica Minolta
Sterownik do drukarki - Panasonic
Sterownik do drukarki - Brother
Sterownik do drukarki - Sharp
Sterownik do drukarki - Kyocera

W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji

Tonery Tusze Kalisz
ul. Wrocławska 35-37, 62-800 Kalisz
tel. / fax: 62 / 753-48-67
InfoLinia: 0-801-000-206
info@tonerytusze.kalisz.pl
www.tonerytusze.kalisz.pl